مادربرد چیست؟

مادربرد چیست؟
مادر بورد اصلی ترین بورد برای یه کامپیوتره و اهمیت زیادی داره به همین خاطر بهش Mainboard هم میگن. علت اهمیتش هم اینه که قطعات دیگه روی اون سوار میشن و کار ارتباطی قطعات دیگه مثل RAM، CPU، HDD و... رو انجام میده.این بورد از طریق مدارهای خیلی باریک این ارتباطها رو برقرار میکنه.

* تاریخچه مادر بورد

برای اولین بار در سال 1982 بود که اولین مادربورد همزمان با ارایه اولین کامپیوتر ارایه شد. اولین برد اصلی از لحاظ اندازه بزرگ  و روی اون ریزپردازنده ۸۰۸۰ نصب شد. این برد شامل BIOS ، سوکت هائی برای حافظه مربوط به CPU و مجموعه ای از اسلات ها بود که کارت هائی از طریق آنها به برد اصلی متصل می شدند.

** مطالب پیشنهادی* اجزا

ساختار ظاهریش شامل خازن، ترانزیستور، مقاومت، دیود، آی‌سی و ورودی‌هایی هست که روی یک بورد بزرگ چند لایه از جنس سیلیسیم و کمی چوب قرار دارن. روی صفحه مادربورد چندین خط به رنگ‌های مختلف دیده میشه که همه قطعات را به هم متصل میکنه که بهشون باس میگن.

شکل و اندازه مادربورد در طرحهای NLX و ATX هست که دومی بیشتر رایجه. یکی از تراشه‌های مادربورد، سوپر آی هست که دیسک‌های کمکی، صفحه کلید، ماوس و قسمت‌های سریال و چاپگر رو کنترل می‌کنه. به تراشه سوپر آی بعلاوه دو تراشه دیگه به نام‌های پل شمالی و پل جنوبی، چیپ ست مادربرد میگن که مبنای خوبی جهت مقایسه مادربردها هست. از چیپست‌های معروف (Intel) و (AMD) هست.

جدیدترین پستها

۱۵ آذر، ۱۴۰۱

امکان رمزگذاری فایلها

امکان رمزگذاری فایلها

مطالعه این پست

۱۵ آذر، ۱۴۰۱

کانال تلگرام لینکلیک

کانال تلگرام لینکلیک

مطالعه این پست

۰۴ آبان، ۱۴۰۱

امکان رمزگذاری فایلها در لینکلیک

امکان رمزگذاری فایلها در لینکلیک

مطالعه این پست

برای خبرنامه ما مشترک شوید 👋

برای دریافت آخرین اخبار، به‌روزرسانی‌ها و پیشنهادات ویژه که مستقیماً در صندوق پستی شما ارسال می‌شود، در خبرنامه ما مشترک شوید.